Velnio brolis – alkoholis. Kiek išgerti yra saugu?

Velnio brolis – alkoholis. Kiek išgerti yra saugu?

Esu tikra, kad ragavę jo esate visi, tačiau daug klausimų vis tiek lieka neatsakyta. Dažniausiai jie yra tokie – kaip jis mane veikia, kiek galima išgerti, kas bus jei padauginsiu ir kas bus jei padauginsiu dažnai? Tai šiandien ir išsiaiškinsim! 

 

Kas jis ir kada atsirado? 

 

Labai labai senais laikais, gerti alų buvo saugiau, nei vandenį. Nes alui gaminti buvo naudojamas virintas vanduo. O nevirintame vandenyje neretai pasitaikydavo patogeninių mikroorganizmų (pvz., choleros), kurie geriausiu atveju sukeldavo viduriavimą, blogiausiu – mirtį. Ir būtent taip, saugantis ligų ir mirties, fermentuoti alkoholiniai gėrimai tapo neatsiejama maisto kultūros dalis. 

Etilo alkoholis, etanolis tai veiklioji svaigiųjų gėrimų medžiaga. Ir nesvarbu iš ko gėrimas pagamintas kviečių, vynuogių, ryžių ar net bulvių. Iš esmės, alkoholio galima pasigaminti iš bet kokios angliavandeniais gausios žaliavos. Kai kuriems alkoholiniams gėrimams suteikta simbolinė ar religinė reikšmė, pvz., senovės graikų ir romėnų ceremonijos dievui Dionisui (Bakchui), krikščionių eucharistija.

Įprastai macniausias būna denatūruotas etilo alkoholis, apie 97% etanolio. Stipresnio nelabai ir būna, kadangi etanolis labai lengvai maišosi su vandeniu ir gauti grynesnį yra sudėtinga, o ir ekonominiu požiūriu neapsimoka. Minėto stiprumo skystis naudojamas cheminiuose eksperimentuose (nes yra labai geras tirpiklis) bei kitiems alkoholiniams gėrimams gaminti. 

 

Koks alkoholio kiekis yra nekenksmingas sveikatai? 

 

Pasaulinė sveikatos organizacija apibrėžia 3 alkoholio vartojimo ribas – mažai rizikingą, pavojingą ir žalingą sveikatai. Ar pastebėjote, kad nėra ribos, kuri vadintųsi saugi arba nekenksminga? Taip yra todėl, kad „saikingas“ gėrimas irgi yra žalingas. Pasigilinkim į KIEKIUS. 

Kiekis matuojamas santykiniais alkoholio vienetais (toliau – SAV), kurių vieną sudaro stiklelis (40-50 ml) stipraus alkoholinio gėrimo, taurė (150-200 ml) vyno, bokalas (400-500 ml) 4-5 proc. stiprumo alaus. 

Rizikingu laikomas vartojimas, kada moteris išgeria daugiau kaip 14 SAV, o vyrai – daugiau kaip 21 SAV per savaitę. Didesni kiekiai atitinkamai daro alkoholio vartojimą pavojingu ir žalingu sveikatai.

Tačiau šios rekomendacijos taikytinos tik visiškai sveikiems žmonėms. Jei sergama lėtinėmis kepenų ar kasos ligomis, ar turimas genetinis polinkis vystytis priklausomybėms, net mažiausias alkoholio kiekis yra nesaugus. [6] Noriu pabrėžti, kad asmenybės bruožai irgi turi įtakos polinkiui į priklausomybes. Pavyzdžiui, žmonės su aukštais impulsais (impulsyvūs, kaip ir aš pati) yra ženkliai labiau linkę pasinerti į įvairiausias priklausomybes. 

 

Bendras poveikis žmogaus organizmui

 

Alkoholis yra slopinanti cheminė medžiaga, mažinanti smegenų darbingumą. Alkoholio poveikis panašus į migdomųjų vaistų, todėl jis gali slopinti savikontrolę bei mažinti gebėjimą atlikti paprastas užduotis, pvz., vairuoti automobilį. Net ir nedidelė alkoholio dozė lėtina vairuotojo reakciją, neigiamai veikia regą ir klausą, trukdo judesių koordinaciją. 

Tyrimų duomenimis, žmogaus suvartojusio vos 5 gramus gryno alkoholio, gebėjimas orientuotis pablogėja nuo 20 iki 50 procentų. 

Kai žmogaus kraujyje alkoholio koncentracija yra 0,2 promilės pakinta jausmai ir nuotaika. 

0,5 promilės alkoholio žmogų atpalaiduoja, jis apsvaigsta, sumažėja jo vidinė kontrolė. Nuo šios alkoholio dozės žmogus gali prarasti gebėjimą sveikai protauti, taip

pat susilpnėja ir judėjimo įgūdžiai. 

0,8 promilės alkoholio veikia žmogaus raumenų koordinaciją ir reakciją į aplinkos veiksnius. Gali imti virpėti, o vėliau lyg sustingti veidas, rankos ir kojos. 

1,0 promilė alkoholio žmogaus kraujyje veikia judesius, jie tampa nekoordinuoti, sparčiai silpsta žmogaus gebėjimas racionaliai protauti, įsiminti. 

1,5 promilės alkoholio – skatina neatsakingą elgesį, sukelia euforijos jausmą, žmogui pasidaro sunku stovėti, vaikščioti, kalbėti. 

2,0 promilės alkoholio žmogaus kraujyje smarkiai paveikia judėjimo ir emocijų valdymo centrus: kalba tampa nerišli, žmogus svirduliuoja, netenka pusiausvyros, prasideda haliucinacijos. 

Esant 4,0 promilių alkoholio kraujyje dažniausiai prarandama sąmonė. 

Esant 4,5 promilėms alkoholio-sulėtėja, o vėliau visiškai sutrinka kvėpavimas. 

Nuo 5,0 promilių alkoholio koncentracijos kraujyje žmogus gali mirti.

Kiekvienas žmogus į alkoholį reaguoja skirtingai. Priklausomai nuo žmogaus kūno svorio ir esant gerai medžiagų apykaitai, pvz., bokalas alaus (500 ml) gali sukelti (nuo 0,41 iki 1,5 promilės ) – lengvą girtumo laipsnį, taurė vyno (200 ml) – vidutinio girtumo laipsnį (nuo 1,51 iki 2,5 promilės), taurė degtinės (100 ml) – daugiau kaip 2,51 promilės sukelia sunkaus girtumo laipsnį.

Žmogaus kraujyje alkoholis išlieka palyginti ilgai – vyrų organizme per valandą sudega 0,1 g/1 kg kūno svorio, moterų – 0,085 g/1 kg kūno svorio absoliutaus alkoholio. Vadinasi, asmenims, kurių medžiagų apykaita normali, po pokylio ar kitokio išgėrimo nedera sėstis už vairo bent 15 valandų. 

Po išgertuvių smegenų veikla normalizuojasi tik per 18-20 dienų, vadinasi, galutinai alkoholis pasišalina tik per tokį laikotarpį, – ir būtent tiek laiko jis žaloja organizmo audinius ir smegenų žievę, slopina protinę galią. Neapsigaukite ir dėl sąlygiškai nepavojingos, mažesnės už vadinamosios maksimalios leistinos alkoholio koncentracijos kraujyje 0,4 promilės, kurios viršijimas juridiškai įrodo alkoholio vartojimo faktą. [5]

Alkoholis nepataisomai suardo endokrininę sistemą, didina diabeto riziką (ypatingai kasai kenkia alkoholio ir riebaus maisto derinys). Silpstantis imunitetas lemia ir didesnį jautrumą infekcijoms. Nėra saugios dozės ar kiekio, bet kokio kiekio alkoholio vartojimas daro žalą – kuo daugiau vartojama, tuo didesnė žala patiriama. [1]

Etanolis yra toksiškas – mažiausia žinoma mirtina dozė yra 1400 mg/kg, o vidutinė mirtina dozė – 9000 mg/kg. Jei paverčiant į žmonių kalbą, tai apie 60 kg sveriančiam asmeniui mirtina dozė yra nuo 84 g alkoholio (maždaug 210 g degtinės) iki 540 g alkoholio (kas atitinka apie 1,35 litro degtinės).  Aš net neabejoju, kad tarp skaitančių atsiras, kas yra išgėręs minėtus kiekius ar net daugiau, ir liko gyvas. Tai primenu, kad vartojant alkoholį išsivysto tolerancija jam ir organizmas susitvarko su didesniais kiekiais. Bet tai nereiškia, kad žalos nepatiriate. Tai tik rodo, kad Jūsų kūnas bando visom išgalėm apsaugoti nuo mirties, net jei teks paaukoti dalį kepenų ar smegenų. 

 

Poveikis kraujui

 

1961 metais trys JAV fizikai (Naisli, Maskaw ir Pinington – pavardės užrašytos iš klausos) per ilgo židinio nuotolio mikroskopą tyrinėjo žmogaus akį. Jie pastebėjo keistus, į vynuoges panašius darinius (trombus). Apklausę pacientus išsiaiškino, kad jie buvo vartoję alkoholio. Atlikę papildomus eksperimentus įrodė, kad alkoholis sukrešina kraują ne tik mėgintuvėliuose, bet ir žmogaus kraujagyslėse. [3] 

Netikit? Pabandykit patys. Į stiklinę su vandeniu įlašinkite kelis kraujo lašus (nėr taip baisu, aš esu bandžius) ir paskui alkoholio. Pamatysite, kraujas iškris sulipęs dribsniais. Manau, tai net gali būti visai neblogas būdas atgrasyti vaikus nuo gėrimo. Na, bent kuriam laikui. 

Alkoholis, patekęs į kraują, pažeidžia eritrocitus: panaikina jų silpną elektros krūvį. Todėl eritrocitai nebeatstumia vienas kito, o sulimpa. Stambiose kraujagyslėse tie eritrocitų gniutulai didelio pavojaus nekelia, nebent tiems, kurie ilgai vartojo alkoholį. Jų veidas ir nosis įgyja tam tikrą spalvą. Žmogaus veide ir nosyje daug smulkių išsiraizgiusių kraujagyslių. Kai prie kraujagyslių išsišakojimo atitekėjęs eritrocitų gniutulas jį užkemša, kapiliaras išsipučia, apmiršta ir keičia nosies bei veido spalvą. [3]

 

Poveikis smegenims

 

Smegenų pažeidimai susiję su alkoholio poveikiu kraujui, Smegenyse esančius neuronus maitina mikrokapiliarai. Jie tokie ploni, kad eritrocitai į neuroną gali patekti tik tekėdami tuo kapiliaru paeiliui, po vieną. Kai į tokį kapiliarą patenka nuo alkoholio sulipęs trombas, kapiliaras užsikemša. Po 7-9 minučių neuronas miršta, nes be deguonies ( o jis nepatenka dėl užkimšto kapiliaro) neišgyvena ilgiau. 

Jei geriančio žmogaus smegenis išimtume ir apžiūrėtume, pamatytume, kad jos nusėtos mažais randeliais. Žmogaus organizmas yra gudrus. Net gudresnis už jį patį! Net sunykus daliai ląstelių geba funkcionuoti. Tačiau, geriant dažnai silpnėja reakcija, protiniai gebėjimai, prastėja smulkioji motorika (pažiūrėkit kaip virpa alkoholikų rankos). Ir tokie pakitimai jau nebeatsistato…

 

Kodėl ant pachmielo skauda galvą? 

 

Žmogaus viduje temperatūra yra apie 37℃. Ir kaip manote, kas vyksta su tom žuvusion neuronų ląstelėm tokioj šilumoj? Jos irsta ir pūva. Kad jų irimo produktai neapnuodytų smegenų, į jas suplūsta daug vandens. Todėl galvą skauda (nuo irimo produktų) ir spaudžia (nuo padidėjusio vandens kiekio). Vėliau su tuo papildomu vandeniu per šlapimą pasišalina ir nebegyvos ląstelės. Galima pajuokauti, kad per pagirias šlapinatės savo smegenimis. 

Kas blogiau – kartą prisigerti iki pergalės, ar keletą kartų lengvai atsigaivinti?

 

Reguliarus gėrimas sukelia ūmius ar lėtinius sveikatos sutrikimus, didina vėžio riziką. Epizodinis sunkus vyrų pasigėrimas suvartojus daugiau negu 5–6 alkoholio porcijas ir moterų suvartojus daugiau nei 4–5 porcijas vienu kartu vadinamas girtavimu. Šis reiškinys dažnėja kai kuriose šalyse (ypač Airijoje, Čekijoje, ir Ukrainoje), labiau tarp jaunų vyrų ir turi labai žalingą poveikį sveikatai. Vėžio rizikos požiūriu epizodinis sunkus pasigėrimas gali būti net blogiau nei reguliarus įkaušimas. Tačiau pabrėžtina, kad vėžio rizika aiškai didėja kartu su alkoholio vartojimo trukmės ir kiekio didėjimu. [4]

 

Priklausomybės susiformavimo algoritmas

 

Vidutiniškai alkoholizmas paauglystėje susiformuoja per 3-4 metus. Abstinencijos sindromas susiformuoja po 1-2 metų nuo reguliaraus vartojimo pradžios.  [7] 

 1. Pradinis etapas – pratinasi prie alkoholio. Šiam etapui įtaką daro šeima, draugai, mokykla. Trukmė 3-6 mėn.
 2. Reguliarus vartojimas–didėja išgeriamo alkoholio kiekis ir dažnumas. Keičiasi paauglio elgesys. Trukmė apie 1 metus. Nutraukus alkoholio vartojimą šiame etape, pasiekiama gerų rezultatų.
 3. Psichologinė priklausomybė. Paauglys tampa aktyviu alkoholio vartojimo bet kuriuo metu, bet kokio kiekio ir kokybės propaguotoju. Nebekontroliuoja išgeriamo kiekio ir situacijos. Tolerancija alkoholiui išauga 3-4 kartus. Alkoholį vartoja daug dienų, savaičių iš eilės. Trukmė – keli mėnesiai-keli metai. Tai pirmoji lėtinio alkoholizmo stadija.
 4. Lėtinė alkoholizmo ligos stadija. Susiformuoja abstinencijos sindromas, vyrauja psichologinis komponentas (nerimas, depresija, miego sutrikimai). Somatiniai abstinencijos sindromo požymiai silpniau išreikšti.
 5. Suaugusiems būdingi alkoholizmo požymiai. Tačiau skirtingai nei suaugusiems paaugliams sparčiai vystosi silpnaprotystė. Jie greitai apsileidžia, tampa asocialūs, grubūs, disforiški, nevaržo seksualinių potraukių, degraduoja intelektas. Ryškūs atminties ir emocijų sutrikimai.

 

JEI PASTEBĖJOTE, KAD KAŽKAM JŪSŲ APLINKOJE REIKIA PAGALBOS DĖL NESAIKINGO ALKOHOLIO VARTOJIMO, NEDELSDAMI KREIPKITĖS ŠIAIS NUMERIAIS:

Socialiniai padariniai 

 

Turiu prisipažinti, nors alkoholinių gėrimų ragavusi esu, tačiau niekada nepapuolė pasivaišinti tiek, kad apgirsčiau (na, nesirištų kalba, pintųsi kojos ir pan). Ir apie pagirias rašysiu tik iš medicininės pusės, nes pati nesu jų patyrusi. Taip yra todėl, kad aš nenoriu prarasti savo veiksmų ir minčių kontrolės. Nežinau kodėl, tačiau visada noriu likti blaivi ir atsipalaiduoti aš mėgstu kitaip. Tačiau, kiekvienas sulaukęs 20 metų sprendimą vartoti ar nevartoti gali priimti savarankiškai. Ir kiekvieno apsisprendimą aš gerbiu. 

Beje, aš ir mano sutuoktinis esame ne kartą dalyvavę šventėse, kur visi vartoja alkoholį, o mes ne. Mums būna taip pat linksma, o draugai nepyksta, nes pasibaigus šventei mes galime visus ramiai ir saugiai pristatyti į namus. Todėl tikiu, kad vartoti alkoholį VIEN dėl to, kad užmegztumėte socialinius ryšius – tikrai neverta. 

Remiantis Lietuvos statistikos departamento duomenimis, aiškiai matyti, jog alkoholio vartojimo problema yra labai rimta, kasmet vis daugiau neblaivių asmenų padaro nusikaltimus.  Alkoholio vartojimo sukeliamą žalą patiria ne tik pats geriantysis, bet ir aplink jį esantys, o kartais ir tiesioginio ryšio neturintys, asmenys ar asmenų grupės ir galiausiai visa visuomenė. [1] 

Kam reikalingi draudimai ir ribojimai? 

 

Dėl psichikos ir elgesio sutrikimų Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikinėje ligoninėje 2004 – 2014 m. buvo registruojamas panašus atvejų skaičius kiekvieną savaitės dieną, bet penktadienį ir šeštadienį padaugėja pacientų, kuriems diagnozuojamas toksinis alkoholio poveikis.

Iš šventinių dienų išsiskiria Naujųjų metų ir Rugsėjo 1–osios šventė, kurių metu padaugėja dėl alkoholio toksinio poveikio užregistruojamų nepilnamečių. [2]

Nežinau, kaip atrodo Jums, bet mano nuomone, nepilnamečius reikia saugoti ir nesudaryti jiems sąlygų lengvai gauti svaigalų. Kai pasieks brandą (na, ar bent jau tą 20 metų slenkstį) jie bus kur kas išmintingesni ir fiziškai atsparesni, todėl daug mažesnė tikimybė, kad išsivystys priklausomybė alkoholiui. 

 

 1. https://www.vsbprienai.lt/biuras/alkoholio-zala-sveikatai/ 
 2. https://lsmuni.lt/cris/bitstream/20.500.12512/103051/1/Kačiulytė%20D.%20BD.pdf 
 3. http://pirtis.lt/lt/sveikata/apie-alkoholi-tabaka/alkoholio-poveikis 
 4. https://www.nvi.lt/alkoholis/ 
 5. http://www.smlpc.lt/media/file/Skyriu_info/Naudingi_patarimai/Alkoholio_vartojimo_padariniai.pdf
 6. https://nmc.lt/apie-sveikata/virskinamojo-trakto-ligos/ar-alkoholinius-gerimus-galima-vartoti-saugiai/
 7. https://www.sporto.panevezys.lm.lt/images/Dokumentai/Specialistai/lankstinukas_alkoholis.pdf