Prekybininkų triukas, priverčiantis tave pirkti daugiau

Prekybininkų triukas, priverčiantis tave pirkti daugiau

Rūbų prekeiviai, siekdami padidinti pardavimus naudoja dydžių perženklinimo triuką, angliškai vadinamą vanity sizing. Tai reiškia, kad jie paprasčiausiai “pervadina” dydžius mažesniais skaičiais. Tarkim, pagamino sukneles, pagal 48 dydžio išmatavimus ir uždėjo etiketes, neva tai 44 ar dar mažesnis dydis. 

Čia pateiktas vienas iš daugybės pavyzdžių, kurie dabar masiškai pasiekia socialinius tinklus. Nuotraukoje yra skirtingų gamintojų, tačiau suženklinti, kaip vienodo, t.y. 42 (arba 12 amerikietiško) dydžio džinsai. Skirtumas akivaizdus, tiesa?

Situaciją sunkina ir tai, kad yra tik bendros gairės dydžių gamybai. Nėra vieno bendro standarto. Tarkim, 36 dydžio džinsai, lyginant skirtingų gamintojų prekes gali skirtis net 13 centimetrų per juosmens apimtį. Ir tai gana akivaizdu pateiktoje nuotraukoje. 

Dydžius gamintojai mažina jau pusšimtį metų

Pavyzdžiui, prieš 60 metų 42 (12 amerikietiškas) dydis šiandien vadinamas ir žymimas kaip 36 (6 amerikietiškas). Taip daroma siekiant pamaloninti pirkėją. Tai dažniausiai susiję su pirkėjomis – moterimis. Jos jaučiasi pamalonintos, tilpę į mažesnio dydžio rūbą, todėl yra labiau linkusios jį įsigyti. Net jeigu rūbas ir nėra reikalingas arba tobulai tinkamas.

Istoriškai susidėliojo taip, kad rūbus moteris siūdavosi pačios arba pas siuvėją. Nebuvo masinės gamybos. Tačiau po antro pasaulinio karo pradėjo populiarėti prekiavimas jau pasiūtais ir dėvėti parengtais rūbais. 1940 JAV valdžia užsakė didžiulį tyrimą, kuris turėjo įvesti standartizuotus moterų dydžius. Tačiau tyrimas apėmė labai nedidelį kiekį jaunų baltaodžių moterų. Tad toks tyrimas negalėjo būti laikomas patikimu. Praėjus 10 metų nuo tyrimo pradžios saulės šviesą išvydo standartizuota dydžių sistema, kuri buvo paremta ūgiu, krūtinės ir liemens apimtimis. Kad ši sistema buvo ydinga rodo ir tai, kad JAV valdžia tos sistemos atsisakė dar 1983 m. 

Kodėl tokie triukai kenkia?

Psichologų nuomone tokie pakeitimai turi neigiamos įtakos moterų savivertei ir savo kūno suvokimui. Nes vienoje vietoje pirkdama 36, o po poros dienų ar savaičių netilpusi į 40 dydį moteris gali turėti neigiamų minčių savo atžvilgiu. 

Jos dažnai galvoja ne apie tai, kad neteisingai suženklinti rūbai. Jos dažniausiai linkę blogu ar netinkamu laikyti savo kūną. 

Kiek kitokia situacija su vyrų dydžiais. Ypač kalbant apie kelnes. Nes įprastai jos žymimos pagal juosmens apimtį, tad dydis nėra sąlyginis ir jis įprastai nekinta. Tačiau net ir čia pasitaikė keletas mados industriją sudrebinusių incidentų kai vyrai įrodė, kad net liemens apimtys nurodytos buvo netiksliai. 

Liūdna prekybos tinklų statistika

Statistiškai net 68% moterų dėvi 44 ir didesnį dydį. Tačiau dauguma prekybos tinklų parduoda rūbus iki 42 dydžio. O tai reiškia, kad plius dydžio modelis, nuėjęs įsigyti rūbų į prekybos centrą greičiausiai išeitų tuščiomis… 

Apie visą vanity sizing istoriją ir neigiamus padarinius pasakoja body neutrality (liet. kūno neutralumoambasadorė, mano dievaitė Ashley Graham.

[/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder]