Ką daryti su toksiškais žmonėmis, kurių negalite išbraukti iš gyvenimo?

Ką daryti su toksiškais žmonėmis, kurių negalite išbraukti iš gyvenimo?

Lengviausia yra tada, kai toksiškus žmones iš gyvenimo galima tiesiog pašalinti. Išmesti juos iš Facebook draugų, užblokuoti, ištrinti numerį ir daugiau niekada nematyti.  Bet ką daryti, jei taip neišeina? Arba tas žmogus yra taip arti, kad tenka jį matyti kasdien? Pirmiausia papasakosiu, kuo išsiskiria ir ką neigiamo daro tie toksiški žmonės, o jau tada – ką su jais daryti. Nes jais gali būti ir Tavo sutuoktinis, brolis ar net mama. 

Koks yra toksiškas žmogus? 

Trumpai tariant – toks, kuris nuodija gyvenimą ir nuotaiką. Dalai Lama apie tokius yra sakęs:

Atleiskite neigiamiems žmonėms. Jie tik dalijasi skundais, problemomis, pražūtingomis istorijomis, baime ir sprendimais apie kitus. Jie tiesiog ieško šiukšliadėžės, į kurią galėtų išmesti visas savo sielos šiukšles. Tačiau įsitikinkite, ar Jūsų galva netapo viena iš tų šiukšlių dėžių.

Iš esmės, tai žmonės, kurie visada kalba tik negatyviai, viską vertina perdėtai.

Plačiau apie toksiškų žmonių požymius pasakoja psichika.eu ir nurodo tokius jų bruožus: 

 1. Toksiška arogancija

Didelis skirtumas yra tarp pasitikėjimo savimi ir arogancijos. Pasitikėjimas mus įkvepia, o arogancija stengiasi įbauginti. Arogantiški žmonės visada viską žino geriau už kitus ir jaučiasi pranašesniais. jie niekada nesidžiaugs jūsų pasitikėjimu savimi, nes tai kertasi su jų arogancija.

 

 1. Toksiška auka

Viena iš toksiškiausių variacijų, kuri gali pasitaikyti jūsų aplinkoje, tai amžina auka. Dėl visų savo problemų, nesėkmių ir nelaimių šie žmonės visada kaltina kitus, kalti visi, nuo neatsakingo viršininko iki jų nemylėjusių tėvų. Jie niekada neprisipažįsta esantys savo gyvenimo šeimininkai.

 1. Toksiška kontrolė

Kontroliuojantys žmonės žino viską. Paprastai jie jaučiasi labai nesaugiai, jei kartais atsiduria žemesnėse pozicijose, todėl, kol jie yra šalia, jie niekada jums neleis garsiai išsakyti savo mintis ar veikti savarankiškai.

 1. Toksiškas pavydas

Jie niekada nėra patenkinti tuo ką turi ir niekada nesidžiaugs jūsų laime. Jie negali pripažinti kitų sėkmės, nes jaučia, kad jei kažkas gera ir gali nutikti, tai būtinai turi nutikti tik jiems.

 1. Toksiškas melas

Kol egzistuos žmonija, tol turbūt egzistuos ir žmonės kurie meluoja, bet chroniški melagiai yra ypač kenksmingi. Jūs niekada nežinote ar jie sako tiesą, tad nėra kaip jais remtis, pasitikėti. Jie meluoja jums apie kitus, kitiems meluoja apie jus…

 1. Toksiškas negatyvumas

Veikiausiai pažįstate kelis asmenis kurie nuolatos pikti, pagiežingi ir niekuo nepasitiki. Toks negatyvumas ardo santykius. Buvimas šalia jų tarsi iščiulpia jūsų entuziazmą ir gyvybines jėgas.

 1. Toksiškas godumas

Mūsų kultūroje yra begalės dalykų kurie skatina norėti, siekti, uždirbti vis daugiau ir daugiau. Tokie troškimai ir ambicijos, iki tam tikro laipsnio, gali būti visai geras ir šaunus dalykas. Bet tai tampa nuodais, kai žmonės ima geisti visko, kas jų ir kas ne jų, kai dėmesio centru tampa noras turėti, pamirštant kitus du komponentus – būti ir daryti.

 1. Toksiškas teisuoliškumas

Yra didelis skirtumas tarp kritiško mąstymo, analizės ir teisuoliško kritikavimo. Kritiškas mąstymas yra objektyvus, paremtas faktais, loginiais teiginiais, įžvalgomis, o teisuoliškas kritikavimas tiesiog šoka prie išvadų. Įsiklausymas ir komunikacija nėra stiprioji jų pusė.

 1. Toksiškos paskalos

Nuodijantys aplinkiniams gyvenimą pletkininkai regi save giliai panirusius į keitimosi informacija procesą, bet išties apkalbėdami kitus jie tiesiog mėgina nuraminti save ir pasijusti šiek tiek saugiau. Yra tik vos keli dalykai labiau žalingesni nei apkalbos.

 1. Toksiškas charakteris (charakterio nebuvimas)

Jei kažkam trūksta brandesnės savivokos ir sąžinės tvirtumo – melas, manipuliacija, godumas ir apkalbos tampa norma, siekiant norimo tikslo, sau leidžiama beveik viskas. Jei toks žmogus mano, kad esate kliūtis jo kelyje, suprantama, kad jis pasitelks visas jam prieinamas galimybes jums pakenkti, nepaisant įstatymų ar etikos normų.

Pasitikrink, ar Tu pati nesi toksiškas žmogus? 

Pirma, tai įsivertink labai sąžiningai ir objektyviai. Nes suvokimas, kokius toksiškus įpročius turi, tikrai padės asmeniniam augimui! Juos aptikusi, galėsi atsikratyti. Tiesą sakant, daug metų, to net nesuvokdama ir nežinodama, aš buvau toksiška auka. Buvo kalti visi, tik ne aš. Ir man dėl to pačiai irgi buvo labai sunku. Nes viskas atrodė ne mano, o aplinkybių valioje. Tačiau tai tikrai galima pakeisti. Svarbiausia atpažinti ir norėti keistis! 

Ar bėgdama nuo toksiškų žmonių esi egoistė? 

Normalu, jei kyla tokių abejonių. Moterims iš kartos į kartą perduodama estafetė kentėti. Mušantį vyrą, menkinimą dėl lyties, patyčias dėl kūno. Pakęsti toksiškus žmones irgi yra tarsi įprasta ir altruistiška. 

Tačiau jei Tau rūpi TAVO emocinė ir psichinė gerovė, Tu privalai pasirūpinti saugia aplinka sau. Be perdėto negatyvo ir kasdienės nuodų porcijos. 

Konkretūs veiksmai, ką daryti su toksiškais žmonėmis

 1. Nustatykite labai aiškias ribas

Įprastai, jie linkę nepaisyti jokių ribų ir kontroliuoti kitus. Jiems nustatytas ribas jie priima kaip iššūkį. Tačiau galite nustatyti ribas tam, ką galite valdyti pačios. Pasakyti aiškiai, kad viena ar kita tema kalbėti nesinori. Ignuoruokite skundų srautą ir vis įsiterpkite pokalbyje su pozityvia žinute. Nusistatykite laikmatį telefone, kad jis suskambėtų ir turėtumėte pretekstą nutraukti pokalbį. Darykite viską, ką tik sugalvojate, kad pokalbis nenuodytų. 

 1. Protingai rinkitės kovas

Sudėtinga atsisakyti nuoširdaus elgesio ir nenorėti normalizuoti emociškai įžeidžiančio žmogaus. Tačiau toksiški žmonės nelabai reaguoja į kritiką. Svarbu pripažinti, kad kautynės gali greitai peraugti į tikrą emocinį ir psichologinį karą.

Tęsti interesų kovą ar ne padės nuspręsti paprasta taisyklė: įvertink savo nuoskaudą skalėje nuo 1 iki 10. Pavyzdžiui, jei anyta pasakė kažką užgaulaus apie Tavo svorį, tai gali būti maždaug „6“. Tačiau jei ji ką nors panašaus pasakys apie Tavo dukrą? Tai greičiausiai bus įvertinta kaip „11“. Geriausia būtų, jei ginčą tęstum tik tada, kai situacijai suteikti 8 balus ar daugiau. Priešingu atveju, geriau pataupyk energiją prasmingesniems darbams. 

 1. Atpažinkite ir atsiribokite nuo jų elgesio

Nelengva pakilti, kai į tave įsikibę žmonės pasiryžę su savim nuvilkti į patį pragarą. Tačiau pripažinimas, kad žmonės yra toksiški, turėtų būti pirmas žingsnis į jų žodžių ir veiksmų  desensibilizaciją (nujautrinimą, t.y. jausmą, kad tai daugiau nebeskaudina, nebeerzina, nebežeidžia).

Paklausk savęs: „Ar aš vertinu šio asmens nuomonę?“ ir „Ar jiems labiausiai rūpi mano jausmai?“ Jei atsakymas į abu klausimus nėra akivaizdus „taip“, tada nesijaudink dėl to, ką jie sako ar daro.

 1. Dėmesys teigiamamiems dalykams

Šiam žingsniui prireiks savistabos gebėjimų. Daryk viską, kad pagautum save, kai pradedi fiksuoti neigiamus dalykus ir sąmoningai perkelk savo mintis į konstruktyvius sprendimus arba pozityvias situacijas. 

 1. Susikurk savo palaikymo sistemą

Ieškok pozityvių žmonių, kurie ilgainiui taps Tavo asmenine palaikymo sistema! Tai gali būti tiek draugai, artimieji ar įkvepiantys, motyvuojantys veikėjai socialiniuose tinkluose. Svarbiausia, kad žinotum, kur kasdien gali rasti palaikymo ir įkvėpimo reikiamu momentu. 

Epilogas

Deja, visos šios praktikos, kaip ir daugelis kitų, veikia tik tada, kai yra daromos nuolat ir sąmoningai. Tačiau emocinė ir psichinė sveikata yra kiekvienos dienos darbų ir rezultatų pagrindas. O tai, manau, jau savaime yra pakankama priežastis tam skirti papildomai dėmesio ir jėgų. 

Jei Tu turi atradusi savo būdų, kaip kovoti su toksiškais žmonėmis arba kaip pačiai tokiu netapti – būtinai pasidalink komentaruose!